Před zápasem
Před sezónou 2012/2013 sestoupili Boleslavští z extraligy a tento fakt se pochopitelně podepsal na předsezónním pohybu v kádru. Bruslařský klub opustilo několik hvězdných jmen (Balaštík, Bahenský, Hay) a na jejich místo dorazili Kafka či Koudelka. Největší přestupová bomba se ale udála na trenérské pozici. Do Boleslavi přišel jeden z nejúspěšnějších a nejzkušenějších trenérů, který byl na českém hokejovém trhu k mání – několikanásobný mistr ligy František Výborný. Jak ukázaly následující měsíce, rodinná spolupráce mezi otcem Františkem a synem Davidem fungovala na Výbornou.
1. třetina
Bruslaři totiž vstoupili do prvoligové soutěže naprosto suverénně. Po překvapivé prohře se Šumperkem ve druhém kole Boleslav vyhrála, přičemž následovalo úctyhodných 15 zápasů za sebou. Tuto sérii přerušila až penaltová prohra v Jihlavě. Během této doby Boleslavští dokázali porazit všechny soupeře a po několika extraligových (a bodově chudších) sezónách se opět naučili, jaké to je pravidelně vyhrávat.
Přestávka
Na úspěšné první polovině základní hrací části 1. ligy se podílely kromě stálých opor také nové posily, které do týmu přišly před sezónou. Kromě toho byl do kádru zapracován mladý Will, který se celou sezonu držel svými brankářskými statistikami na špici celé ligy (průměr inkasovaných gólů na zápas - 1,87; procentuální úspěšnost zákroků - 93,54 %) a ukázal svůj potenciál do dalších let.
2. třetina
Boleslavští se i po většinu druhé části 1. ligy drželi na vedoucí pozici a nic na tom neměnila ani občasná zaváhání s některými outsidery. Především domácí prohra s Berounem v poměru 0:3 byla více než překvapivá. Vzhledem k tomu, že se do vynikající formy dostala dotírající Olomouc, souboj o první místo po základní části sliboval napětí až do posledního kola. To se také stalo, přičemž nakonec prvenství po základní části (a výhodnou pozici pro play-off) zuby nehty uhájila právě Boleslav.
Přestávka
Bruslaři zvládli základní část s ladem a grácií především díky týmovým výkonům, přesto v kádru vyčnívalo několik jedinců. Tomáš Nouza hrál jednu ze svých nejlepších sezon, s 31 brankami se stal nejlepším střelcem 1. ligy (společně s Olomouckým Pekrem) a o dva body mu uniklo vítězství v kanadském bodování. Nouzovi zdatně sekundoval David Výborný, nejlepší nahrávač prvoligové sezóny (37 asistencí).
3. třetina
Nač stahovat kalhoty, když Brod je ještě daleko, říkali si možná rozvážně boleslavští hokejisté před prvním kolem play-off. Ve čtvrtfinále je totiž čekal nevyzpytatelný Havlíčkův Brod, který už mnohokrát dokázal potrápit nejednoho favorita. Bruslaři však nenechali nic náhodě a nebezpečného soka z play-off vyprovodili po čtyřech jednoznačných zápasech – 3:0, 4:2, 7:2, 6:2.
V semifinálovém kole (a tedy v přímém souboji o jedno ze dvou účastnických míst v baráži) čekali na Boleslav tak trochu překvapiví semifinalisté z Třebíče. Série to byla velmi vyrovnaná a prvních pět zápasů ovládly domácí týmy. Za stavu 3:2 jela Boleslav na led soupeře s cílem tuto sérii přerušit a díky vítězství v poměru 2:1 po samostatných nájezdech se jí to i podařilo. Ve venkovních zápasech v Třebíči se ale už začal naplno projevovat neduh, který eskaloval v baráži a dost možná stál Boleslav postup – střelecká impotence na venkovních stadionech.
Přestávka
Také v play-off Bruslaři vítězili kromě zápasů na ledě v individuálních statistikách. Na prvních třech místech kanadského bodování se seřadilo bruslařské trio Tomáš Nouza (8+4), David Vrbata (6+6) a David Výborný (3+9). Nejlepším střelcem play-off se stal s osmi brankami (kdo jiný) Nouza. Roman Will byl kromě toho za olomouckým Kašíkem druhým nejlepším brankářem celého play-off (průměr inkasovaných gólů na zápas - 1,43; procentuální úspěšnost zákroků - 95,25 %).
Prodloužení
Do baráže vstoupili Boleslavští hokejisté dvěma venkovními zápasy (Chomutov, Olomouc), ve kterých nezískali ani jediný bod a vstřelili pouhou jednu branku. Vypadalo to, že Boleslav bude hrát v barážové skupině roli pouhého sparingpartnera a na své konkurenty se bude dívat s velkým odstupem. Poté ale zvítězili v následujících třech domácích zápasech (především Liberec nebude na výjezdy do Boleslavi vzpomínat rád, prohrál tu 3:7 a 0:7) a rázně se zapojili se do bojů o postup. Před posledním a rozhodujícím kolem baráže byla situace taková, že tři týmy měly shodný počet bodů (Boleslav, Liberec i Chomutov 20).
Boleslavští jeli k rozhodujícímu zápasu na led Liberce (shodou okolností přesně po pěti letech od předchozího postupu do extraligy) a karty byly rozdány tak, že kdo zvítězí, postoupí do nejvyšší soutěže. V utkání vynikající úrovně bylo skóre dlouho 0:0 (především zásluhou famózního Valenta) a zdálo se, že o dalším extraligistovi rozhodne prodloužení či nájezdy. Šest minut před koncem byli ale sporně vyloučeni jeden z hrdinů boleslavské sezóny Nouza na pět minut a do konce utkání a také Pabiška a Liberečtí tuto výhodu přetavili v rozhodující (a postupovou) branku.
Po zápase
Boleslavští ještě po zápase podali tři námitky týkající se řízení rozhodujícího utkání s Libercem ze strany rozhodčích. Bruslařům se nelíbilo především vyloučení Nouzy, Pabišky a liberecký gól na 2:0, který byl podle nich dosažen s pomocí útočícího hráče v brankovišti. Všechny tři námitky ale předseda komise ČSLH Pavel Halas smetl ze stolu jako neopodstatněné.
Na výsledek zápasu by už to ale tak jako tak nemělo vliv. Stejně jako v předchozím ročníku Bruslaři zakončili své účinkování těsně před branami extraligy. Oproti minulému roku ale mohou své působení v zápase jménem sezóna 2012/2013 hodnotit jako úspěšné – v celé základní hrací části, play-off i baráži se většinou prezentovali kvalitními týmovými výkony i individuálními úspěchy (Boleslavští se prosazovali individuálně i v konfrontaci s extraligovými týmy – nejproduktivnějším hráčem baráže byl Výborný a nejlepším brankářem Valent). Do kabiny tak Bruslaři odcházejí za potlesku tribun a s hlavami nahoře. A především – s velkou touhou rvát se za roku znovu!