9. 8. 2018 | Zdena Bobková

Turnaj o pohár primátora pokračuje, Boleslav bodovala, Hradec slaví neporažen

M l. B o l. – Druhým dnem pokračuje třídenní turnaj juniorů „O pohár primátora města Mladá Boleslav“. Mladoboleslavští junioři v něm poprvé bodovali, když přehráli švédský celek Lidingö Vikings HC vysoko 6:2. Středečními dvěma výhrami se do role favorita turnaje pasovalo mužstvo juniorů Mountfieldu HK a svěřenci Jiřího Janouška ml. nezaváhali ani v dalších dvou svých zápasech. Ve čtvrtek zvládli jak duel se Znojmem, tak vyrovnanou bitvu se švédským Lidingö Vikings a jelikož je už v pátek nečeká žádný zápas, můžou v poklidu slavit úspěch na turnaji. Turnaj vyvrcholí v pátek posledními dvěma duely mezi Lidingö Vikings HC a HC AZ Havířov 2010 a domácí Bruslaři se o umístění utkají se znojemskými Orly.

Druhý hrací den – čtvrtek 9. srpna 2018

Orli Znojmo – HC AZ Havířov 2010: 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)
16. Ludvík (Bazala) – 18. Adámek (Juhasz), 23. Adámek (Mastič), 29. Bochnak (Tomeček, Thiel), 45. Thiel (Žídek), 49. Juhasz (Mastič).

Na první gól si diváci, kteří dopoledne zamířili do ŠKOENERGO Arény, museli počkat až do závěru první třetiny. Nejprve se vedení ujali Znojemští, za něž skóroval Jan Ludvík, ale bohužel to byla také jejich jediná radost v zápase. Již dvě minuty poté padl gól na druhé straně, když vyrovnával havířovský Lukáš Adámek. Druhé dějství patřilo Havířovským. Nejprve se trefil Lukáš Adámek a poté důrazu na brankovišti využil Wiktor Bochnak. AZet pak už hrál ve větší pohodě než Znojemští, kteří se snažili ještě s výsledkem něco udělat. Havířov ale dokázal i ve třetí třetině přidat po dvou brankách, když se nejprve s pomocí odrazu tyče trefil Jan Thiel, načež pátou branku přidal Lukáš Juhasz, který stanovil konečné skóre zápasu na 5:1 pro Havířov.

Ohlasy trenérů po zápase:
HC AZ Havířov 2010, Jan Daneček: Bylo to trochu rozdílné utkání, než to proti Hradci, a to především z naší strany. My jsme od začátku měli dobrý pohyb, takže jsme viděli, že ta cesta a i ten první zápas na turnaji, pro nás bylo náročné. V tomto utkání už jsme ten pohyb měli, dokázali jsme si vytvořit tlak a v zápase jsme měli převahu. Ze začátku jsme se gólově trápili, ale poté jsme nějaké góly dali a myslím, že jsme zaslouženě vyhráli. Celé mužstvo plnilo to, co po nich chceme a to se projevilo v samotném výsledku.
Miroslav Vybíral, HC Orli Znojmo: Tento zápas byl pravý opak toho zápasu proti Švédům. Jsem nespokojený, hráči nedodržovali taktické pokyny, nepracovali na hřišti tak, jak měli, děláme tam složitosti, pořád hledáme nějaké lepší pozice pro zakončení a to prostě nemůže fungovat. Je začátek sezóny, což chápu, ale jen přímočarý a jednoduchý hokej v tuto chvíli platí na každého soupeře a tím nás ten soupeř porazil. Havířov byl silnější na kotouči a hráli to rychle od hokejek, stříleli ze všeho a tím nás dostávali pod tlak a patří jim gratulace k vítězství a my se z té porážky musíme ponaučit do dalšího zápasu.

BK Mladá Boleslav – Lindigö Vikings HC: 6:2 (1:1, 2:1, 3:0)
13. Závora (Moravčík, Imlauf), 38. Houška (Dotter, Šípek), 40. Simon (Šípek, Sýkora), 54. Dotter (Schulz), 59. Sýkora (Moucha), 60. Simon (Závora) – 13. Křehlik (Fälth), 34. Wilund (Fälth)

Obě mužstva vstoupila do zápasu zodpovědně a ze zajištěné obrany. První gólový úspěch zaznamenal boleslavský Jan Závora, který tečoval střelu Moravčíka do brány. Švédský celek ale odpověděl po necelých 50 vteřinách hry z hole Tomáše Křehlíka. Když si oba týmy vyzkoušely, že umí dávat góly, hrálo se nahoru dolů. Z dalšího gólového úspěchu se radovali Seveřané po pohledné kombinaci, na jejímž konci stál Jonatan Wilund, který povedenou střelou pod víko překonal Zeithamla v bráně. Domácí borci ale zabrali a zásluhou Vladislava Houšky a Michala Simona dokázali do konce druhé třetiny otočit skóre ve svůj prospěch. Ve třetí třetině pak svěřenci Jana Křivohlávka a Václava Pletky neponechali nic náhodě a využili chyb švédského týmu v závěru závěrečné periody a nasázeli hostům ještě tři branky. Střela Samuela Dottera v polovině 53. minuty doplachtila za záda překvapeného Haase až od modré čáry a dvě branky padly až v závěrečných dvou minutách. Ve vlastním oslabení se při švédské hře bez brankáře trefil David Sýkora a půl minutu před koncem se brilantní otočkou kolem branky blýskl Michal Simon, který určil konečné skóre zápasu na 6:2 pro domácí tým, který tak bodoval poprvé na turnaji.

BK Mladá Boleslav, Václav Pletka: Prvních deset minut v první třetině jsme hráli to, co jsme chtěli. Potom se z toho stala zase trošku holomajzna. Nedodržovali jsme postavení a nehráli jsme tu hru, kterou jsme chtěli hrát. Od půlky druhé třetiny jsme to stáhli na tři lajny a pomaličku jsme začali mít navrch. Proměnili jsme šance, které jsme měli, a tím jsme zápas zlomili na svou stranu. Konec už jsme v poklidu dohráli.
Otakar Vejvoda, Lidingö Vikings HC: Zhruba dvě a půl třetiny jsme byli spokojení s tím, jak jsme drželi kotouč, jak jsme hráli svoji hru, jak jsme přecházeli do útočné třetiny. Při tom přechodu jsme však během dvou třetin patnáctkrát ztratili puk, z čehož pramenily kontry, ze kterých nám soupeř dal dva góly. To změnilo obraz hry ke konci druhé třetiny. Jinak bylo v naší hře hodně pozitivních věcí, ale tolik ztrát prostě nesmíme dělat.

Mountfield HK – HC Orli Znojmo: 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
12. Janda (Jakubec, Kašpar), 29. Kukla (Janoušek), 38. Ďuriš (Pěnčík, Janoušek), 49. Sklenář (Kukla), 52. Ďuriš – 17. Bazala (Kobylnik), 25. Kratochvíl (Molnár)

Hradecký Mountfield měl v první třetině na ledě spíše převahu, a v polovině první periody šel také do vedení, když z levého kruhu přesně pod víko zamířil Martin Janda. Znojemští ale i toho mála, co v první třetině měli, dokázali srovnat. Nenápadná střela kapitána Mirka Bazaly prakticky od modré čáry propadla až do sítě. Znojemští ve druhé třetině zabrali a z dorážky se dokázal prosadit Jiří Kratochvíl, ale na odpověď z hole Miroslava Kukly se nečekalo dlouho. Mountfield navíc stihl do konce druhé třetiny otočit duel s Orly, když se bombou z levého kruhu nemýlil Dalibor Ďuriš. Ve třetí třetině si Hradec svůj náskok zkušeně hlídal. Ke změně skóre však ještě došlo, a to ve prospěch Východočechů. Nejprve se v přesilovce trefil důraznou střelou od modré Dominik Sklenář a přesnou střelou z předbrankového prostoru trefil Dalibor Ďuriš třetí výhru Hradce na tomto turnaji.

Mountfield HK, Miroslav Řehák: Myslím, že do utkání jsme vstoupili velmi dobře. V první třetině jsme měli dost šancí, trefili jsme tři tyče, ale bohužel jsme nemohli dát gól. Pak se zápas malinko vyrovnal, v čemž hrál samozřejmě roli i věkový rozdíl hráčů. My máme hodně nových kluků z ročníku 2002, ale i přesto jsme byli lepší. Bohužel jsme se trápili s koncovkou, ale myslím, že jsme nakonec zaslouženě vyhráli.
Miroslav Vybíral, HC Orli Znojmo: Pro nás to bylo velmi obtížné utkání, z naší strany to bylo hodně o obraně. My takové zápasy samozřejmě potřebujeme. Musím říct, že soupeř měl obrovskou kvalitu, v jejich hře je vidět práce trenérů a dlouhodobá práce celého hradeckého klubu. Mají spoustu kvalitních hráčů. My na tom zatím nejsme tak dobře, máme za sebou pouze týden přípravy, nicméně to nás neomlouvá. Vidím tam i pozitivní věci. Soupeř nás samozřejmě přehrával, ale kluky jsem pochválil za obětavost a dobrou práci v obraně, a taky jsem chválil gólmana za skvělý výkon. V sezoně musíme dělat postupně kroky a tohle byl další z nich. Ano, prohráli jsme, ale je to příprava, vezmeme si z toho pozitivní věci a připravíme se na další zápas.

HC AZ Havířov 2010 – BK Mladá Boleslav: 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
20. Dufek K., 39. Adámek (Mastič), 50. Žídek (Janeček, Rewaj), 53. Bochnak (Mastič) – 1. Simon (Dotter), 46. Novák

Mladoboleslavští vstoupili do zápasu skvěle, po 25 vteřinách hry překonal Dufka šikovnou tečí Michal Simon a zdálo se, že poctivou prací a ze zabezpečené obrany domácí půjdou do šaten s těsným jednobrankovým vedením. V poslední minutě ale nahodil puk na bránu Karel Dufek a domácí gólman si jej srazil do sítě. Pro Havířov to byla vzpruha a hra se tím opět více vyrovnala. Na konci druhého dějství se ale dva havířovští borci dostali do úniku a Lukáš Adámek uklidil kotouč do sítě. Boleslav se ve třetí třetině zvedla a zásluhou Nováka vyrovnala. Závěr utkání se ale lépe povedl AZetu, který si nejprve vzal vedení zpět zásluhou přesné teče Jana Žídka a další gól pak přidal Wiktor Bochnak, který tak určil skóre na konečných 4:2 pro Havířov. Pro domácí Boleslav je to tak již druhá porážka na turnaji a v pátek se utkají se Znojmem v zápase o lepší umístění (3. nebo 4. místo).

HC AZ Havířov 2010, Tomáš Potěšil: Do zápasu jsme vstoupili katastrofálně, Mladá Boleslav dominovala a první třetina skončila nerozhodně 1:1 jen díky našemu brankáři a šťastnému vlastnímu gólu domácích. Pak se nám podařilo trochu zvednout, dle mého názoru rozhodlo proměňování šancí a asi i výkony gólmanů.
BK Mladá Boleslav, Jan Křivohlávek: Utkání bylo vyrovnané, soupeř měl asi trochu více štěstí v koncovce, ale to k hokeji patří. Několikrát jsme mohli skóre překlopit na naší stranu, ale střelba nebyla ideální, navíc jsme inkasovali dva hodně smolné góly. Havířov bojoval, hrál dobře a zvítězil zaslouženě.

Lidingö Vikings HC – Mountfield HK: 4:6 (1:2, 2:1, 1:3)
17. Fälth, 36. Melin (Hamšík), 38. Častek (Fälth), 56. Fälth (Alex) – 3. Sklenář (Řehák), 19. Sklenář (Voňka, Janoušek), 34. Hrabčák (Poppel), 48. Síla, 60. Poppel (Sklenář), 60. Hrabčák (Kukla)

Hradečtí posledním zápasem na turnaji rozhodli o své neporazitelnosti na turnaji. Ačkoli proti nim stál houževnatý celek ze švédského Lidingö, který na turnaji i přes těsné výsledky svých duelů vždy zakusil jen porážky. Hradec od prvních minut takříkajíc šlapal do plných a po dvou a půl minutách hry se ve skrumáži před brankou nejrychleji zorientoval Dominik Sklenář, který rozjásal svůj tým poprvé. Hráčům Lidingö Vikings se ale podařilo srovnat. Přesnou střelou se blýskl Victor Fälth, jenže Mountfield si ještě do první sirény stihl vzít své vedení nazpět, a to přesným zásahem Dominika Sklenáře. Východočeši ve druhé třetině navýšili skóre, když se přesně trefil Samuel Hrabčák, jenže švédský tým dvěma přesnými střelami stačil do konce druhé periody srovnat stav zápasu. Nejprve snižoval Albin Melin, na kterého zapomenula hradecká obrana a poté vyrovnával Michal Částek, který číhal na hraně brankoviště. Třetí periodu začali opět lépe Hradečtí a jejich úsilí neslo kýžené ovoce v podobě čtvrté branky z hole Vojtěcha Síly. Ale Seveřané se i tak nevzdávali a vyrovnání tvrdou ranou vsítil Victor Fälth. Jenže Lidingö v závěrečné minutě dvakrát chybovalo, což švédský celek stálo zisk svých vůbec prvních bodů na turnaji. Pátý gól do švédské brány přidával Petr Poppel a na konečných 6:4 pro Hradec pečetil svou přesnou ranou Samuel Hrabčák. Mountfield HK tak rozhodl o své neporazitelnosti na turnaji a s celkovým počtem 12 bodů a 0 porážek si v pátek převezme turnajový pohár.

Otakar Vejvoda, Lidingö Vikings HC : myslím si, že soupeř byl lepší první polovinu zápasu. Od té doby, co jsme dali na 1:3 jsme se snažili o větší presing a donutili jsme je k chybám a dali jsme z toho nějaký góly. Myslím si, že jsme byli i místy lepší a měli jsme větší tlak v útočné třetině. Jsem rád, že jsme se dostali na 4:4 a je velká škoda, že jsme dostali dva góly v poslední minutě.
Jiří Janoušek ml., Mountfield HK: My jsme rádi, že i tento zápas v nějakým celkovým výsledku nic neřeší, ale i přesto jsme ho chtěli odehrát s plným nasazením, což si myslím, že se nám první třetinu dařilo velmi dobře, hráli jsme opravdu dobře. Ale pak se opět stalo to, co nás to provází v přípravě pořád. Měli jsme tam výpadek na pět šest minut ve druhé třetině, kdy nám to soupeř srovnal a ve třetí třetině už to bylo nahoru dolů. Švédi hráli opravdu dobře, a to i přesto, že tu měli jenom dva ročníky. Byl to velmi silný soupeř. Ale my jsme tomu v závěru šli více naproti, a proto se nám podařilo vstřelit v závěru i ty dva rozdílové góly. Mužstvu patří poděkování za celý ten turnaj.