21. 2. 2020 | Adéla Kvapilová

Dorostenci sahali po tříbodovém vítězství, ale nezvládli závěr zápasu

35., pátek 21. 2. 2020
Ml. Boleslav - Vítkovice MBL - VIT
J i č í n – Utkání nadstavy ELIOD extraligy dorostu se uskutečnilo v nedalekém Jičíně, za účelem spolupráce a propagace boleslavského hokeje. Už podle představení týmu bylo jasné, že půjde o zajímavý duel až do konce. První se prosadili domácí, kteří působili aktivněji i v druhé části. Vyrovnávací branka padla na počátku třetího dějství. Bruslaři v průběhu odskočili na skóre 3:1 a vypadalo to, že je o souboji rozhodnuto. Vítkovice ale ukázaly sílu lídra a v poslední minutě pohotovými góly vyrovnaly. Zápas dospěl až do nájezdů, kde se ukázala šťastnější Mladá Boleslav.
Ml. Boleslav: Šatný – Moravec T., Křepelka (A), Vochvest, Jasečko (A), Hrouda, Moravec D. – Kredl, Gardoň, Peca, Pavlík, Půček, Polák, Hruška, Szturc, Haas (C), Strnádek, Plíšek
Vítkovice: Bartošák – Bystroň (A), Pavič, Spurný, Kosina, Řepa, Vřeský, Prčík – Holaník (C), Kotásek, Přibyl, Petr (A), Rajčan, Pavelec, Schauer, Melovský, Skřipčák
Branky a nahrávky: 15. Gardoň (Plíšek, Moravec D.), 48. Křepelka (Haas), 55. Plíšek (Půček), rozh. náj. Polák – 42. Vřeský (Rajčan), 60. Petr (Bystroň, Prčík), 60. Prčík (Bystroň). Rozhodčí: Kratochvíl – Maštalíř, Brož. Vyloučení: 5:7, navíc Jasečko (MBL) 10 minut OT za nesportovní chování Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 498. Střely na branku: 31:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3 – 4:3.

Obyčejný zápas na neobyčejném místě. Šlágr kola v pohádkovém městě přinesl od začátku svižný hokej. Střetnutí začali aktivněji hosté, kteří se drali do zajímavých šancí. V deváté minutě dostali možnost otevření skóre v podobě přesilové hry, avšak ta z jejich pohledu nebyla povedená. Dokonce si během dní vybudovala šance Mladá Boleslav, která po ní začala zvyšovat svůj tlak. O úvodní branku se pokoušel Křepelka, na druhé straně Pavelec, ale jejich snažení bylo neúspěšné. Gólová znělka se poprvé rozezněla v čase 14:33 při početní převaze Bruslařů. V závaru před bránou se nejlépe zorientoval Matěj Gardoň, jenž střelou z dorážky překonal Bartošáka.

Poslední minuty počáteční části přinesly snahu Ridery o vyrovnání, ale i pokus boleslavských mladíků o navýšení stavu. Hubené skóre a přesilová hra hostů se přenesly do prostředního dějství.

Přestože Vítkovice začínaly druhou třetinu početní výhodou, na ledě to tak vůbec nevypadalo. Domácí více napadali, dokonce i ve vlastním oslabení ujel Haas, který prověřil gólmana hostí. Po většinu času v této části hry měli puk ve své moci Bruslaři. V zajímavé pozici se vyskytl Křepelka, který dvakrát po sobě vypálil na Bartošáka. Hostující gólman si s klidem skákající kotouč pohlídal. Na druhé straně ukázal své umění Pavelec, ale ani ten se nedokázal prosadit.

Nejzajímavější moment druhé dvacetiminutovky se odehrál ve 33. minutě. Szturc se otáčel kolem branky a několikrát se pokoušel propasírovat puk za Bartošákova záda. Ten v zákroku vytěsnil černou gumu před sebe, kde se nacházel další hráč v zelenobílém dresu. V následující minutě stáli u Bartošáka všichni svatí. Trojice Strnádek, Szturc a Hrouda projeli až do útočného pásma, kde se snažili o dobytí vítkovické klece. Kotouč doslova tancoval u brankové čáry, ale za ní se už nedopravil, a tak prostřední část žádnou změnu nepřinesla.

Do úvodu třetí periody naskočili opětovně lépe domácí. Z branky se ale, možná trochu nečekaně, radovali Vítkovičtí. Po vyhraném buly nabil Samuel Rajčan na modrou Marku Vřeskému, a ten se nemýlil. Touto brankou odstartovala gólově nejpočetnější třetina. O rozdávání trestů taktéž nebyla nouze. Ve 47. minutě se provinil Melovský vysokou holí, za což šel pykat. Mladá Boleslav si během tohoto přesilového počínání vzala své vedení zpět. Rána Karla Křepelky od modré si našla cestu pod víko Bartošákovy branky.

Necelých šest minut před třetí sirénou Bruslaři po parádní akci navýšili už na 3:1. Zpoza pravé tyče nahrával Půček na Jindřicha Plíška, který číhal připravený před vítkovickou svatyní a přesnou střelou rozvlnil síť. Mohlo se zdát, že utkání je už rozhodnuto, ale Vítkovice se nevzdávaly. V poslední minutě nejprve zásluhou Dominika Petra snížili a po následném odvolání gólmana překonal Matěj Prčík střelou z mezikruží Šatného.

Jelikož byl stav po šedesáti minutách nerozhodný, přišlo na řadu prodloužení. To odehrály oba mančafty velmi opatrně a ani v něm nebyl určen vítěz. Tudíž padla volba penaltové loterie. V nájezdech si lépe počínali domácí, rozhodující střelu si připsal Vojtěch Polák, a tak z města pohádek mohou radovat z výhry nad lídrem a zisku dvou bodů.

Petr Haken (BK Mladá Boleslav): Já si myslím, že projekt, který jsme vymysleli, byl se vším všudy. Myslím si, že zápas rozhodla ta maličkost, což byly penalty na závěr. Řekl bych, že jsme byli jenom o ten chloupeček lepší, takže jsme si ty dva body zasloužili. Jinak zápas byl v první třetině velice vyrovnaný. Ve druhé třetině jsme měli víc ze hry, tlačili jsme soupeře, ale nedali jsme branky. Pak ve třetí třetině v závěru naše nedisciplinovanost byla úplně zbytečná, dostala soupeře do hry. Jsem rád, že jsme nakonec v penaltách vyhráli, takže jak říkám, o chloupeček jsme byli lepší.